چگونه یک متن سئو شده بنویسیم؟

خودتان بهتر از هرکس دیگری می دانید که بعد از راه اندازی یک سایت، مهم ترین قدمی که بعد از آن باید بردارید سئو و بالا بردن امتیاز سایت خودتان است. براساس آخرین الگورتیم های گوگل در همین زمینه، مشخص شده که بزرگترین عامل رتبه بندی یک سایت، انتشار مطالب و محتواهای خوب و مفید در یک سایت است. از این رو نوشتن متن سئو شده کمک خیلی بزرگی در بهتر دیده شدن سایت شما دارد. برای اینکه مقاله یا متن سئو شده ای بنویسید اول باید دقت کنید که متنتان از نظر ویراستاری درست و کاربر پسند باشد و همچنین باید بدانید که کلمات کلیدی را کجا به کار ببرید و روش استفاده از لینک های داخلی و خارجی را بدانید. برای نوشتن یک متن سئو شده راهکار های زیادی وجود دارد که به بهترین و موثر ترین آن ها اشاره خواهیم کرد که در طول تجربه کاری تیم تمینا کسب شده است.

چگونه یک متن سئو شده بنویسیم؟

چگونه یک متن سئو شده بنویسیم؟

روش های نوشتن یک متن سئو شده:

عنوان مطلب:

اولین نکته، انتخاب یک عنوان سئو شده است. مهم ترین بخش یک مقاله عنوان آن است که کاربر با نگاه اول باید با عنوان مقاله جذب آن شود زیرا وقتی چیزی را جستجو می کند، با صدها صفحه نتیجه رو به رو می شود و قطعا در سایتی می رود که عنوان آن برایش جذاب تر و بهتر باشد. پس سعی کنید که عنوانی که برای مقاله خود انتخاب می کنید خلاصه ولی مفهوم کلی مقاله را به کاربر برساند. برای نوشتن یک عنوان مناسب می توانید به پست “انتخاب یک عنوان سئو شده برای مطالب وردپرس” مراجعه کنید.

 

چند نکته کوتاه درباره عنوان مقاله:

 1. حتما کلمه کلیدی خود را در آن به کار ببرید.
 2. سعی کنید کلمه کلیدی خود را ترجیحا در ابتدای عنوان به کار ببرید.
 3. در عنوان خود از کلمات و عبارات جذب کننده استفاده کنید. عنوان باید طبق سلیقه کاربر جذاب باشد نه موتورهای جستجو
 4. عنوان می تواند تا ۷۰ کاراکتر هم باشد ولی گوگل عنوان های بلند را ناقص نمایش می دهد.
 5. از کلمات آموزشی استفاده کنید. مثل آموزش وردپرس
 6. در انتهای عنوان نام برند یا شرکت خود را حتما ذکر نمایید.

متن مقاله:

از نوشتن متن های یکنواخت خودداری کنید. متن های خود را طوری بنویسید که کاربر را به چالش بکشد. موضوعاتی را انتخاب کنید که اول از همه برای خودتان جذاب باشد. این را بدانید که متن مقاله به نوعی معرف شمایی که نویسنده هستید است. نشان دهنده این است که یک نویسنده تازه کار و آماتور هستید یا خبره هستید و با سابقه. اصلا متن ها را از جایی کپی نکنید، یه متن هرچند کوتاه از خودتان خیلی بهتر از یک متن طولانی اما کپی است.

چند نکته درباره متن مقاله:

 1. متن مقاله باید حداقل تا ۳۰۰ کلمه باشد ولی اگر مقالات طولانی در سایت خود منتشر کنید جایگاه خوبی در گوگل پیدا می کنید مثلا بالاتر از ۲۰۰۰ کلمه. باید به این نکته هم توجه کنید که متن های طولانی زمان ماندن کاربر در سایت را زیاد و نرخ پرش سایت را کم می کند.
 2. متون خود را پاراگراف بندی کنید.
 3. در متن خود حتما از کلمات کلیدی استفاده کنید و حداقل یکبار با هدینگ ۱ و چند بار با هدینگ ۲ به کار ببرید زیرا این موضوع هم به فهم کاربر کمک می کند و هم موتور های جستجو را متوجه مطلب شما می کند.
 4. کلمات کلیدی را حتما در پاراگراف اول و آخر متن به کار ببرید. زیرا پاراگراف اول مهم ترین بخش یک مقاله است.
 5. دقت کنید که اصلا در استفاده از کلمات کلیدی در متن زیاده روی نکنید. مقدار آنها باید ۱-۳ درصد کل متن باشد.
 6. به کلمات کلیدی استایل های خاص مثل بولد و ایتالیک و… دهید تا نسبت به بقیه قسمت های متن متمایز باشد.

قرار دادن تصاویر مناسب:

عکس ها میتوانند بزرگ ترین کمک شما باشند. چرا؟

دیدن تصاویر مرتبط به متن کاربران را بیشتر به خواندن متن راغب میکند. هر کاربر قبل از اینکه متن را بخواند به تصاویر نگاه میکند. چون این ذات انسانی است و همواره تصاویر برای انسان ها جذاب تر هستند. تصاویر متن ها را از یکنواختی و تکراری بودن خارج می کند و باعث می شود که کاربر از خواندن ادامه متن زده نشده و همچنان به خواندن خودش ادامه دهد. این کار bounce rate یا نرخ خروج از سایت شما را افزایش می دهد. اما دقت کنید که تعداد عکس ها ترجیحا از ۳ عدد بیشتر نشود و حتما کلمات کلیدیان را در نام و متن جایگزین تصاویر به کار ببرید. سعی کنید تا حد امکان تصاویر را خودتان به وجود بیاورید و اگر از عکسی که مثلا از گوگل ذخیره کرده و می خواهید استفاده کنید حتما تغییری در آن به وجود بیاورید.

توجه: البته در این بین به حجم تصاویر هم توجه داشته باشید چرا که استفاده از عکس های حجیم سرعت بارگذاری صفحه را بالا برده و این کاربران را کلافه می کند و باعث می شود قبل از بارگذاری صفحه از آن خارج شوند.

برای داشتن عکس هایی با حجم کم آن ها را با نرم افزار های ویرایشگر تصاویر همچون فتوشاپ ادیت کرده و با گزینه save for web ذخیره نمایید.

لینک داخلی:

آخرین قسمتی که می خواهیم در آموزش متن سئو شده به شما یاد بدهیم، لینک های داخلی یک سایت هستند که می توان گفت بخش مهمی در سئو کردن یک مقاله یا متن است. طبق اعلام رسمی گوگل، کاربران می توانند تا در یک مقاله تا ۱۰۰۰ بار هم از لینک داخلی استفاده کنند، شاید بعضی ها بگویند که این مقدار خیلی زیادی است اما وقتی که شما دارید مقاله ای را می نویسید، می خواهید تا جایی که امکان دارد کاربرانتان را به مقالات قبلی هم که نوشتید راهنمایی کنید و به مرور شاید به نظرتان این ۱۰۰ عدد هم در بعضی مقالات کم باشد. البته باید دقت کنید که صرفا برای استفاده زیاد از لینک های داخلی نباید به مطالب غیر مرتبط و اشتباه لینک دهی کنید که این مسئله ممکن است تاثیر برعکس بر سئوی شما داشته باشد.

از طرف دیگر لینک دادن به سایت های خارجی که با سایت شما مرتبط است کار بسیار خوبی است. سعی کنید مقداری از این لینک دهی ها را هم روی کلمات کلیدی پیاده سازی کنید اما در این قسمت هم توجه داشته باشید که متنی که برای آن می نویسد و لینک سایتی که برای آن استفاده می کنید باید مرتبط باشد باید ارتباط مفهومی و معنایی با هم داشته باشند. بسیاری فکر می کنند اگر در مقالاتی که از جایی کپی می کنند منبع را ذکر نکرده و لینک خروجی به آنها ندهند کار درستی انجام می دهند اما همین لینک های خروجی هم برای کاربران خوب است و هم برای موتورهای جستجو مفید است.

اموزش وردپرس

آموزش وردپرس

دسته بندی و برچسب

درباره تم باز

تم باز ها در زمینه برنامه نویسی php ، طراحی قالب و توسعه وردپرس کار میکنند ، با themebaz.ir امدیم که در دنیای برنامه نویسی و طراحی برای شما سنگ تمام بزاریم ، و اطلاعات خود را با شما به اشتراک بزاریم .

دیدگاه خود را بیان کنید